کار کردن در محیط های پرسروصدا به مدت طولانی می تواند باعث کاهش شنوایی بطوت دائمی شود. از جمله این شغل ها می توان به کار در مراکز صنعتی که سر و صدای زیادی دارند، آهنگری، کندن خیابان و .... اشاره کرد. بنابراین در این شغل ها توصیه می شود که افراد از محافظ های شنوایی استفاده کنند تا خطر ایجاد کم شنوایی را به حداقل برسانند.
البته محافظ های شنوایی انواع مختلفی دارند و اینکه فرد از کدامیک استفاده کند می تواند بر اساس شغل فرد انتخاب شود چرا که سر و صداهای محیط های مختلف از نظر فرکانس با هم فرق دارند .
معیار ما برای ضرورت استفاده از محافظ شنوایی وجود اصوات بیش از 85 دسی بل در میحط است، بدین معنی که اگر فردی در محیطی کار می کندکه سر و صدای آن محیط بیش از 85 دسی بل است حتما این فرد باید از محافظ شنیداری استفاده کند تا مانع آسیب سیستم شنوایی شود.
انواع محافظ های شنوایی:

1- گوش بند (Ear plug)
گوش‌بند وسیله ای است که در داخل کانال (مجرای خارجی) گوش قرار می گیرد، این وسیله در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد و برای آن که نقش حفاظتی خوبی داشته باشد، باید کاملا سایز کانال گوش باشد و فرد پس از نصب آن بر گوش خود، احساس کند که صداها را کمتر می شنود.
به طور متوسط گوش بندها حدود 15 تا 30 دسی بل از شدت صداها را می کاهند و معمولا کارخانه های تولیدکننده گوش بند، آنها را از جنس سیلیکون یا پلاستیک و یا لاستیک می سازند.
2- گوشی ایمنی روی گوشی (Ear muff)
.این وسیله بسیار شبیه هدفون می باشد و به طور کامل گوش را از بیرون می پوشاند. این وسیله هم به طورمتوسط حدود 15 تا 30 دسی بل از شدت صدا را می کاهد.
3- محافظ های شنوایی هوشمند (مانند Earasers)
این نوع از محافظ های شنوایی بدون اینکه فرکانس های گفتاری را دستخوش تغییر کنند توانایی کاهش سر و صدای محیط را دارند و فرد استفاده کننده می تواند به راحتی صداهای گفتاری موجود در محیط را بشنود در حالی که هیچ آسیبی به سیستم شنوایی وی وارد نمی گردد.